a a a a
Twoje życie jest online. Chroń je!

Twoje życie jest online. Chroń je!


JAK MOŻESZ CHRONIĆ SIEBIE ONLINE?

Trzymaj kontrolę nad tym co i komu ze swojego prywatnego życia udostępniasz w internecie.
Jeśli ktoś poprosi Cię o wysłanie swoich seksualnych zdjęć lub nagrania filmu video, zapytaj siebie samego: Dlaczego te osoby chcą tego  ode mnie? Co mogą zrobić ze zdjęciami czy nagraniami, które ja im wyślę? Czy te materiały mogą zostać wykorzystane przeciwko mnie?

Absolutnie dobrze jest powiedzieć NIE w takich okolicznościach. Ty i Twoje samopoczucie są najważniejsze.
Jeśli jest to przyjaciel, kolega  który zna Cię bardzo dobrze, powinien rozumieć, że nie jesteś zadowolony z robienia takich rzeczy  i nie jest to dla Ciebie komfortowe. Jeśli nie rozumie, być może nie jest tak dobrym przyjacielem, jak o nim myślisz.
Jeśli to osoba, którą znasz tylko z relacji online bądź ostrożniejszy. Czy możesz zweryfikować tożsamość tej osoby? Porozmawiaj o tym z zaufaną osobą w realu, wysłuchaj jej opinii. Jeśli coś pójdzie nie tak, poszukaj rozwiązania.


Zachowaj swoją prywatność


Nie udostępniaj swoich danych osobowych i prywatnych informacji o sobie- numeru telefonu, adresu, szkoły, pracy, lokalizacji- osobie którą znasz tylko online. Jeśli masz jakieś wątpliwości, zastanów się  do czego ona może ich potrzebować.
Jak wyglądam? Bądź świadomy swojego wizerunku w sieci


Osoby wykorzystujące w sieci szukają osób, które używają seksualizujących nicków, wstawiają seksualne, często wyzywające zdjęcia, rozmawiają o seksie online. Pomyśl jak wygląda Twój profil i jak może być odbierany przez innych.


Chce się ze mną spotkać? Zawsze stawiaj swoje bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

To zły pomysł udostępniać swoją lokalizację lub spotykać się z kimś, kogo znasz tylko online. Ale jeśli chcesz to zrobić, bądź bezpieczny: spotkaj się w publicznym miejscu, powiedz o spotkaniu zaufanej osobie, nigdy nie oddalaj się w ustronne miejsce.Przyjaciel przyjaciela?


Jeśli ktoś podaje się za „przyjacielaTwojego przyjaciela” sprawdź, czy rzeczywiście tak jest. Porozmawiaj ze swoimi znajomymi, przyjaciółmi, czy rzeczywiście znają tą osobę, co o niej wiedzą. Każdy może  nauczyć się informacji o Tobie i Twoich znajomych, które znajdzie w internecie.
W końcu… Tylko między nami? Upewnij się czy rozmowa ma charakter prywatny, czy nie udostępniasz jej wszystkim

Jeśli wysyłasz komuś swoje seksualne zdjęcia lub prezentujesz zawstydzające, intymne rzeczy poprzez kamerę online, pamiętaj- to może być nagrywane bez Twojej zgody i wiedzy. Ryzykujesz zatem udostępnienie zdjęć/nagrań/filmu wszędzie i wszystkim. Czy chcesz, żeby to się stało?
 

 
Przestępcy będą próbować zdobyć Twoje zaufanie online… Poniżej są znaki ostrzegawcze:


Zbyt pięknie, aby mogło być prawdziwie? Schlebianie, komplementowanie i poświęcanie Tobie dużo uwagi
Czy ta osoba podziela wszystkie Twoje zainteresowania, poświęca Ci dużo uwagi? Wszystkie rzeczy dzieją się całkiem szybko? Czy ta osoba mówi Ci że jesteś ładny, zgrabny, seksowny i ocenia Twoje profilowe zdjęcia?

Osoby dokonujące nadużyć zrobią wszystko co mogą żeby zdobyć twoje zaufanie, poprawić Twoje samopoczucie, zadbają, byś czuł się wyjątkowy.

Porozmawiajmy o seksie
Bądź uważny jeśli ktoś jest bardzo nachalny, usilnie flirtuje z Tobą, próbuje rozmawiać z Tobą na tematy seksualne, czasami  naprawdę szybko. To jest nie zgodne z prawem, gdy osoba dorosła namawia nieletnią do aktywności seksualnej.

Czy masz jakieś nagie zdjęcia?
Osoba, z którą rozmawiasz pyta Cię, czy wyślesz jakieś sexy fotki? Niektórzy sprawcy prosząc o zdjęcia mówią, że Twoi rówieśnicy też tak robią.

Czy możemy przejść w bardziej prywatne miejsce?
Czy poznałeś kogoś na ogólnodostępnym forum, czacie, czy w grze internetowej? Czy zaproponowali Ci dodanie ich do listy znajomych na Facebooku, BBM, WhatsApp, Snapchat lub czymkolwiek, co umożliwia prywatne rozmowy?
Sprawcy wolą prywatne rozmowy, ponieważ umożliwia im to szybsze budowanie bliskiej relacji z Tobą i zdobycie Twojego zaufania. Mogą  również chcieć przenieść rozmowy z Tobą do komunikatorów takich jak Skype, GG i inne gdzie będą się starali zachęcić Cię do aktywności seksualnej na żywo (poprzez kamerkę).

Nasz mały sekret?
Czy proszą Cię o trzymanie waszej rozmowy w sekrecie a jeśli komuś powiesz to mogą być z tego kłopoty? Sprawcy nie chcą żeby inne osoby, wiedziały o waszej znajomości i waszych rozmowach online, zwłaszcza przyjaciele lub rodzicie, którzy będą mogli Ci pomóc, gdy zadzieje się coś złego.

Huśtawka nastrojów
Ludzie, którzy dokonują nadużyć próbują kontrolować ludzi poprzez komplementowanie, schlebianie i poświęcanie uwagi swoim ofiarom. Jeśli nie chcesz robić tego co oni chcą, odwrócą się od Ciebie albo nagle staną się złośliwi, agresywni, zaczną szantażować.

Moja kamerka internetowa jest zepsuta
Niektórzy sprawcy podają się za rówieśników swojej ofiary i jednocześnie wyjaśniają, że ich kamerka jest zepsuta i nie mogą się połączyć. Także podszywają się za innych, udostępniają fałszywy obraz. Nie zawsze osobą którą widzisz za pośrednictwem kamerki internetowej jest prawdziwa. Sam obraz nie wystarczy, żeby mieć pewność, kto siedzi po drugiej stronie.
 
 
Powiedz NIE!
  • Jeśli ktoś prosi Cię o mówienie lub robienie czegoś, czego nie chcesz lub nie czujesz się z tym komfortowo.
  • Jeśli ktoś szantażuje Cię, że udostępni Twoje zdjęcia lub filmy jeśli nie zrobisz tego co ci każą.
  • Jeśli ktoś prosi Cię o trzymanie w tajemnicy waszych rozmów.
  • Jeśli ktoś reaguje  w złośliwy, agresywny sposób kiedy nie chcesz zrobić tego o co Cię prosi.
  • Jeśli ktoś prosi Cię o dołączenie do prywatnej grupy, sieci.
  • Gdy nieznajomy mówi że ma zepsuta kamerkę, chce oglądać tylko Ciebie.
 
To niezgodne z prawem gdy dorosły namawia lub zachęca osobę nieletnią do podejmowania zachowań seksualnych (wiek może się różnić w poszczególnych krajach). Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji lub znasz kogoś, kto się znajduje w takiej sytuacji  porozmawiaj z zaufaną osobą dorosłą i razem z prawnym opiekunem  zgłoście to  na policję!

Do góry Menu Strony