a a a a
Dlaczego nie zawsze adres URL pokazuje to samo?

Dlaczego nie zawsze adres URL pokazuje to samo?

28.06.2019
nalitycy zespołu Dyżurnet.pl często otrzymują zgłoszenia, które odnoszą się do treści legalnych lub podany adres zwraca błąd 404. Dopiero głębsza analiza pozwala na dotarcie do nielegalnych treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie osób małoletnich. Jak to możliwe?

Jest to możliwe za sprawą linków referujących – referrerów.
Referrerem nazywamy link referujący lub mówiąc inaczej adres odsyłający strony internetowej, z której zostaliśmy przekierowani na stronę docelową.
Linki referujące mają szerokie zastosowanie w pozycjonowaniu stron internetowych oraz różnego rodzaju systemach partnerskich, gdzie polecający otrzymuje benefity w ramach określonej usługi, jeśli nowy użytkownik zarejestruje się korzystając ze specjalnie wygenerowanego linku referującego. Taki mechanizm jest stosowany przez np. sklepy internetowe gdy użytkownik przechodząc przez zamieszczoną reklamę na stronie polecającej produkt, dokona zakupu to właściciel witryny polecającej otrzyma profit.  

Linki referujące a nielegalne treści
Linki referujące w kontekście nielegalnych treści, często są stosowane aby ograniczyć dostęp do nielegalnych materiałów osobom przypadkowym i niepożądanym. Taka witryna zawiera różne treści, w zależności od tego skąd został na nią przekierowany użytkownik. Jeśli użytkownik wpisze lub przeklei adres strony bezpośrednio do paska adresu przeglądarki, wyświetlone mu zostaną neutralne treści. Jeśli jednak użytkownik przejdzie z zaufanej strony, wyświetlone mu zostaną treści nielegalne w tym przypadku materiały prezentujące seksualne wykorzystywanie dzieci.

Jak to działa?
Przykładowo, jeśli na witrynę www.dyżurnet.pl trafiliśmy poprzez wybranie jednego z wyników wyszukiwania na https://google.pl to naszym adresem referującym będzie https://google.pl. Jeśli wyszukaliśmy poprzez www.google.pl adres jakiejś strony to naszym referrerem jest www.google.pl. Referrer jest przekazywany w nagłówkach HTTP za każdym razem, kiedy przeglądamy strony internetowe z wyjątkiem sytuacji, w której wpisujemy adres URL ręcznie, bądź wchodzimy na daną stronę wybierając link z zakładek w wyszukiwarce.

Jak sprawdzić referrer?
Referrer możemy sprawdzić przy pomocy konsoli developera, w tym celu należy wykonać następujące kroki:
1. Otwieramy konsole developera na stronie dla której chcemy sprawdzić referrer. W najpopularniejszych przeglądarkach internetowych narzędzie jest dostępne pod skrótem klawiszowym F12.
2. Przechodzimy do karty Konsola Console.
3. Wpisujemy document.referrer i wciskamy enter.

 
 
 
Konsola powinna wyświetlić adres URL strony, z której dostaliśmy się na obecną witrynę. Jeśli wartość document.referrer jest pusta to oznacza to, że na stronę docelową dostaliśmy się wpisując adres ręcznie lub wybierając link z zakładek - przekierowanie nie nastąpiło z żadnej witryny.
 
Zgłaszając potencjalnie nielegalne treści do Zespołu Dyżurnet.pl warto pamiętać o linkach referujących. Zamieszczenie dodatkowej informacji o stronie, z której nastąpiło przekierowanie zdecydowanie zwiększa efektywność obsługi zgłoszenia i pozwala analitykom Dyżurnet.pl odtworzyć sposób natrafianie na nielegalne materiały.
Do góry Menu Strony