a a a a
Agresja w sieci

Agresja w sieci


Z jednej strony jest to zwykłe trollowanie i zalewanie również wulgarnymi komentarzami fora. Z drugiej strony są to utarczki słowne pomiędzy formumowiczami, którzy nie korzystają z prywatnych wiadomości, a z ogólnodostępnego forum. Podobnym zjawiskiem jest podszywanie się na czatach pod popularnych użytkowników i obrzucanie wyzwiskami innych. Jeszcze inną grupą jest wyrażanie opinii na forach pod artykułami, galeriami czy innymi treściami redakcyjnymi z komentarzem skierowanym przeciwko autorowi (często wytykanie błędów stylistycznych czy rzeczowych) lub wobec osób i faktów, którym jest poświęcony materiał. O ile Internet wydaje się najwłaściwszym medium do prezentowania różnych punktów widzenia, o tyle forma i styl wypowiedzi pozostawia wiele do życzenia. Prawdziwym wysypem tego rodzaju komentarzy była katastrofa prezydenckiego samolotu oraz doniesienia medialne o kolejnych etapach śledztwa czy wybory prezydenckie.

Osobną kategorię stanowią materiały dokumentujące bestialstwo wobec zwierząt, które użytkownicy kopiują do innych serwisów, aby jak najszybciej odnaleźć sprawcę. Wraz ze wzrostem liczby odbiorców, rozszerza się fala nienawiści wobec sprawców przemocy nawet poza granice kraju, gdzie miała ona miejsce (przeczytaj więcej w artykule Kocia sprawa)

Agresja wiąże się również z utworami, piosenkami o tematyce rasistowskiej bądź stronami skupiającymi kluby sportowe – tematy, które mogą być chętnie poszukiwane przez młodzież. Użytkownicy przesyłają również zgłoszenia o treściach nawołujących do samookaleczeń, deformacji ciała czy restrykcyjnych diet. Niestety są to informacje, na które również może być podatny młody odbiorca.

Inną kategorią jest cyberprzemoc – przejawia się ona w publikowaniu materiałów mających na celu ośmieszenie lub przedstawienie osoby w niekorzystnym świetle. Wiele mówi się o cybreprzemocy wśród dzieci i młodzieży, niestety dotyka ona również osób dorosłych. Niedostateczna wiedza ze strony ofiar o sposobach postępowania oraz wstyd przed podjęciem jakichkolwiek działań, znacznie utrudnia i uniemożliwia szybkie rozwiązanie sytuacji. Tymczasem brak stanowczej reakcji, np. zgłoszenia sprawy na policję, zachęca sprawcę do intensyfikacji działań.

Bardzo dużo jest w sieci filmików przedstawiających ludzi bezdomnych lub pod wpływem alkoholu, materiały te żerują na niewiedzy czy niezaradności życiowej osób na nich występujących. Przeraża również masowość i determinacja osób prześladujących – w jednym z przypadków fikcyjny profil był usuwany kilkadziesiąt razy przez administratorów, zanim rodzic poszkodowanego dziecka skontaktował się z zespołem Dyżurnet.pl. Inną odmianą cyberprzemocy są nieprzychylne komentarze o firmach i produktach firmowych, które wg informacji od zainteresowanych podmiotów znacznie odbiegają od opinii niezadowolonego klienta.


Zespół Dyżurnet.pl nie zawsze jest w stanie podjąć interwencję - niekiedy ze względu na wykraczanie zgłoszeń poza misję zespołu, a  czasem z powodu lokalizacji serwera wyświetlającego stronę w kraju, w którym takie treści są legalne.


Zapraszamy do obejrzenia krótkiego spotu dotykajcego tematyki cyberprzemocy.


{youtube}tTSwVhNHPt0&NR=1{/youtube}
Do góry Menu Strony