a a a a
BEZPIECZNI W SIECI – RÓWNIEŻ NA WAKACJACH

BEZPIECZNI W SIECI – RÓWNIEŻ NA WAKACJACH

Dzięki coraz tańszym i szybszym technologiom mobilnej transmisji danych z pewnością będziemy również często korzystać z Internetu „w komórkach”, także za granicą. Dlatego warto przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Warto je również omówić z dziećmi, które z urządzeniami mobilnymi wyruszą na obozy i kolonie. Szczególnie, że według badań „Nastolatki wobec Internetu”, przeprowadzonych przez NASK i Pedagogium WSNS na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka w 2015 roku, smartfon jest obecnie podstawowym urządzeniem do korzystania z Internetu przez młodzież.

 

NIE DAJ SĘ NACIĄGNĄĆ W INTERNECIE:

 1. Pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu urządzeń, które mają dostęp do Internetu (również telewizora, konsoli do gier, smartfona i tabletu) – zainstaluj program antywirusowy. Na urządzeniach dzieci warto zainstalować program filtrujący treści internetowe pod kątem wieku dziecka. Pamiętaj o aktualizacjach.

 2. Nie pobieraj załączników i nie klikaj w nieznane linki, które dostajesz od nieznajomych pocztą elektroniczną czy na komunikatorach Internetowych.

 3. Upewnij się, że sieć publiczna, z której korzystasz jest udostępniana przez użytkownika godnego zaufania. Zdarza się, że przestępcy internetowi podszywają się pod dostawcę chcąc wyłudzić wrażliwe dane – udostępniają np. sieci wi-fi o nazwach łudząco podobnych do nazwy hotelu czy kawiarni.

 4. Korzystając z publicznych sieci wi-fi, nie przeprowadzaj transakcji finansowych i innych czynności, przy których musisz podać tzw. wrażliwe dane.

 5. Skonfiguruj ustawienia swojej prywatności w sieci. Upewnij się, że Twoje dziecko również potrafi strzec swojej prywatności online.

 

DZIECKO NA WAKACJACH

 1. Przed wyjazdem dziecka na samodzielny letni wypoczynek omów z nim wszystkie podane powyżej zasady.

 2. Porozmawiaj z nim również o tym jak teraz korzysta z Internetu, z jakimi sytuacjami może się spotkać i jakich rzeczy nie powinien robić. Koniecznie wytłumacz dlaczego. Zastanów się, jak możesz pomóc dziecku twórczo wykorzystać potencjał sieci do rozwijania jego zainteresowań, nauki i zabawy w czasie letniego wypoczynku. Internet to przecież nie tylko gry i portale społecznościowe.

 3. Koniecznie omów z dzieckiem (na przykładach) zasady kontaktu z ludźmi poznanymi w sieci – możliwości jakie to daje, ale i potencjalne niebezpieczeństwa.

 4. Naucz swoje dziecko i sam przestrzegaj zasady: pomyśl, zanim wrzucisz. Z dzieckiem pozmawiaj o możliwych konsekwencjach nierozważnych zachowań w sieci. Upewnij się, czy jest ostrożne w zawieraniu internetowych znajomości, czy szanuje siebie, a także nie obraża innych użytkowników Internetu. Przypomnij mu, że to co zamieszcza w sieci, zostaje tam na zawsze.

 5. Naucz swoje dziecko krytycznej postawy wobec treści, jakie znajduje w sieci. Nie wszystkie informacje dostępne w Internecie są przecież prawdziwe.

 6. Uczul dziecko, by w sytuacji zagrożenia online poprosiło Ciebie lub inną zaufaną osobę dorosłą o pomoc.


 

Pamiętaj, że regulacje prawne obowiązują również w Internecie. Kiedy natrafisz w sieci na nielegalne lub szkodliwe treści, zgłoś je do działającego w NASK zespołu Dyżurnet.pl. Z zespołem można się skontaktować pisząc na adres dyzurnet@dyzurnet.pl, anonimowo za pomocą formularza na tronie dyzurnet.pl albo telefonicznie pod numerem 801 615 005

Więcej na temat bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci na stronie Akademii NASK

Do góry Menu Strony