a a a a
Dwa razy więcej zgłoszeń

Dwa razy więcej zgłoszeń

Dzięki działaniom zespołu Dyżurnet.pl, 67 procent takich materiałów znika z sieci w ciągu 48 godzin od zgłoszenia. Zaledwie w przypadku 4 procent, potrzeba więcej niż dwóch tygodni, aby usunąć materiały z Internetu.

 

 

Zespół Dyżurnet.pl to działający już 10 lat specjalny punkt kontaktowy służący do anonimowego zgłaszania nielegalnych treści w Internecie, prowadzony przez ekspertów Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej.  Od stycznia do kwietnia tego roku od internautów wpłynęły w sumie 4 373 zawiadomienia o potencjalnie nielegalnych treściach. Dla porównania w tym samym czasie w 2014 roku, internauci przesłali 2816 zgłoszeń.

 

Najbardziej niepokojący jest wzrost liczby dostępnych w sieci materiałów zawierających  treści dotyczące seksualnego wykorzystania małoletnich. W ciągu czterech pierwszych miesięcy tego roku zgłoszono 686 materiałów dotyczących tego typu spraw.

Wzrost liczby zgłoszeń, które otrzymał zespół Dyżurnet.pl wiążemy przede wszystkim ze wzrostem świadomości społecznej dotyczącej zagrożeń internetowych. Użytkownicy sieci nauczyli się reagować na niebezpieczne treści i widzą skuteczność działań podejmowanych przez naszych ekspertów – podkreśla dr Michał Chrzanowski, dyrektor NASK.

Każde zgłoszenie kierowane do Dyżurnet.pl jest dokładnie analizowane przez specjalistów. W razie ujawnienia, że wskazane w Internecie materiały łamią prawo, pracownicy Dyżurnet.pl wykonują dokumentację techniczną, a następnie, w zależności od rodzaju treści, przesyłają zawiadomienie do policji, prokuratury czy administratorów serwisów internetowych. Jeśli serwery, na których znajdują się wskazane materiały znajdują się poza Polską, wówczas informacja jest przesyłana do współpracujących z Dyżurnet.pl zagranicznych punktów kontaktowych zrzeszonych w sieci INHOPE. Z 2907 incydentów zgłoszonych do zespołu Dyżurnet.pl w pierwszym kwartale 2015 roku, 532 sprawy zostały właśnie przekazane do zagranicznych odpowiedników. Na policję zgłoszono 22 sprawy, a w 141 przypadkach zwrócono się do administratorów serwisów o usunięcie zgłoszonych treści z sieci.

 

W całym 2014 roku pracownicy zespołu Dyżurnet.pl przeanalizowali 11 063 zgłoszonych incydentów, co stanowiło wzrost aż o 65 procent w stosunku do 2013 roku.

 

Pełen raport Dyżurnet.pl za 2014 rok dostępny pod adresem http://dyzurnet.pl/images/stories/PDF/raporty/Raport_Dyzurnet_2014.pdf

Do góry Menu Strony