a a a a
Konferencja naukowa o przestępstwach seksualnych

Konferencja naukowa o przestępstwach seksualnych

 

Instytut Badawczy NASK wraz ze Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej oraz Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji zapraszają na ogólnopolską konferencję naukową pt. „Przestępstwa seksualne – perspektywa prawna, psychologiczna i psychiatryczna”, która odbędzie się 8 i 9 września 2014 roku w Poznaniu.
Konferencja będzie próbą kompleksowego spojrzenia przedstawicieli nauki oraz praktyków związanych zarówno z wymiarem sprawiedliwości, jak i pomocą psychologiczną na tematy dotyczące przestępczości seksualnej. Zarówno tej występującej w życiu codziennym, jak i wirtualnym.

Eksperci kryminalistyki, kryminolodzy, prawnicy, psychologowie, psychiatrzy, seksuologowie oraz specjaliści od bezpieczeństwa w internecie, dyskutować będą o takich sprawach, jak: współżycie seksualne pomiędzy osobami spokrewnionymi pedofilia, ekshibicjonizm, gwałty, molestowanie seksualne, zmuszanie do prostytucji, handel ludźmi w celach seksualnych, zabójstwa na tle seksualnym.

Jednym z elementów konferencji będzie kwestia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci. Panel poprowadzą eksperci z działającego w NASK zespołu Dyżurnet.pl - punktu kontaktowego do zgłaszania nielegalnych treści w Internecie. W trakcie prezentacji opisane zostaną zjawiska dotyczące pojawiania się w sieci materiałów związanych z seksualnym wykorzystywaniem dzieci. Przedstawiciele zespołu Dyżurnet.pl podzielą się swoimi doświadczeniami w zwalczaniu niebezpiecznych i nielegalnych treści w internecie, przedstawią najnowsze trendy w wirtualnej przestępczości oraz skuteczne metody ochrony, przede wszystkim najmłodszych użytkowników sieci.

W trakcie konferencji poza sesjami plenarnymi odbędą się warsztaty, które poprowadzą doświadczeni eksperci. Będą dotyczyć profilowania NN sprawców pedofilii, psychologicznej oceny wypowiedzi świadków – pokrzywdzonych w sprawach nadużyć seksualnych oraz ujawniania przestępczości seksualnej w sieci.

Celem konferencji jest próba wypracowania metod, dzięki którym nie tylko wzrośnie wykrywalność sprawców przestępstw na tle seksualnym i sprawność orzecznictwa w tego typu sprawach, ale także nastąpi poprawa w kwestii zapobiegania, resocjalizacji sprawców oraz nadzoru nad nimi. Efektem podejmowanych działań ma być także poprawa dostępu do opieki psychologicznej dla ofiar przestępstw tej kategorii oraz ich bliskich.
Patronat nad konferencją objął Prokurator Generalny oraz Fundacja Dzieci Niczyje.

Zapraszamy do udziału!

Konferencja odbędzie się w Oddziale Zamiejscowym w Poznaniu Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej ul. Kutrzeby 10

Informacji udzielają:
-SWPS: dr Piotr Herbowski, pherbowski [at] swps.edu.pl
-NASK, Dyżurnet.pl: Martyna Różycka, martyna.rozycka [at] nask.pl
-CLKP: kom. Dominika Słapczyńska, dominika.slapczynska [at] policja.gov.pl

Wszelkie dodatkowe informacje na temat wydarzenia, jak również akredytacja, znajdują się na stronie konferencji.

 

Do góry Menu Strony