a a a a
Namioty przeciw antysemityzmowi

Namioty przeciw antysemityzmowi

W Warszawie namiot stanął w parku Świętokrzyskim, nieopodal Pałacu Kultury i Nauki. - Celem tej imprezy jest oczywiście tradycyjna walka ze stereotypami. Istnieje szansa, że ludzie którzy wiedzą niewiele lub nie wiedzą nic, będą mogli tutaj przyjść i w czymś pouczestniczyć. Zobaczyć ludzi, którzy mówią o sobie "jesteśmy Żydami i żyjemy tutaj w Polsce już od jakiegoś czasu" - powiedział przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Piotr Kadlcik.

Jak dodał, jest to inicjatywa organizowana we współpracy z Radą Europy. - To jeden z czterech namiotów rozstawionych w Paryżu, Londynie, Kijowie i Warszawie. Jeden namiot nie stanął w Berlinie, bo w ostatniej chwili z nieznanych przyczyn zmieniono zdanie - powiedział Kadlcik.
- To co dzieję się w Polsce, to są akty czegoś, co ja nazywam małym antysemityzmem, czyli właśnie - tu zbeszczeszczono nagrobki, tu pojawiły się antysemickie ulotki. (...) Jestem głęboko przekonany, że tolerowanie tego typu działań doprowadzi w pewnym momencie do tego, że ludzi którzy mają takie przekonania, nie zmieni żaden namiot, czy żaden wykład. Oni po prostu uwierzą, że państwo pozwala im na to - mówił Kadlcik.

Uczestnicy warsztatów, głównie ludzie młodzi, podkreślali, że kampania zwraca uwagę na problemy osób o różnym pochodzeniu etnicznym i narodowym, niepełnosprawnych, imigrantów, kobiet, mniejszości seksualnych, osób ubogich. Chodzi o to, by zacząć zauważać i cenić zróżnicowanie wokół siebie, by nie bać się żyć według swoich własnych potrzeb i przekonań, pozwolić usłyszeć swój głos - mówili.

"Każdy inny - wszyscy równi" to apel Rady Europy o różnorodność, prawa człowieka i uczestnictwo. W 1995 roku ś pięćdziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej ś Rada przeprowadziła Europejską Kampanię Młodzieży pod hasłem "Każdy inny - wszyscy równi". Kampania miała na celu wsparcie walki z rasizmem, antysemityzmem, ksenofobią i nietolerancją.

Od czerwca 2006 roku do września 2007 r. RE prowadzi nową kampanię opartą o to samo hasło i wykorzystującą to samo logo, które odniosło sukces w poprzedniej kampanii. Obecnie za najważniejsze uznaje się budowanie dialogu ponad wszelkimi podziałami, m.in. religijnymi, kulturowymi czy politycznymi.

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, która jest jedną z ośmiu gmin zrzeszonych w Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce, zrzesza ponad 400 członków.


Do góry Menu Strony