a a a a
NASK na Europejskim Forum Nowych Idei

NASK na Europejskim Forum Nowych Idei

Od środy do piątku (1-3 października) w Sopocie odbywało się Europejskie Forum Nowych Idei (EFNI). W tym międzynarodowym spotkaniu na temat przyszłości Europy i jej gospodarki uczestniczył dyrektor projektów strategicznych NASK Marcin Bochenek, który został zaproszony jako panelista do piątkowej sesji „Jakich umiejętności cyfrowych potrzebuje Europa, by dostosować system kształcenia do rynku pracy i zawodów przyszłości?”. 


- Nasze podejście do świata internetu i nowych technologii powinno być definiowane dokonująca się nieustannie zmianą oraz wynikającą z niej koniecznością dostosowania się. Technologie cyfrowe bardzo się upraszczają. Urządzenia są coraz bardziej przyjazne użytkownikowi i nie wymagają już specjalistycznej wiedzy do korzystania z nich - powiedział - Teraz potrzebujemy umiejętności cyfrowych na podstawnym poziomie. Musimy natomiast być gotowi na nadchodzące zmiany. To zatem stały proces uczenia się – podkreślił w dyskusji Marcin Bochenek.

To był jeden z ważniejszych paneli ostatniego dnia Forum, w którym uczestnicy podjęli się wymiany poglądów na temat wpływu budowy społeczeństwa cyfrowego na rynek pracy oraz wyzwań stojących przed systemem edukacji w przygotowywaniu kolejnych pokoleń do pracy na rynku przyszłości. Oprócz dyrektora Marcina Bochenka w panelu wzięli również udział: Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji narodowej, Maria Spante, wykładowca University West ze Szwecji oraz Steen Thygesen, członek zarządu Specialisterne.

Jak zaznaczyła w dyskusji minister Kluzik-Rostkowska „nowoczesny nauczyciel musi umieć wyjść spod tablicy, z roli mentora, który wie lepiej i wejść w grupę, którą uczy i umieć z nią współpracować.” Zdaniem Marcina Bochenka „szkoła sama nie jest w stanie odpowiedzieć na wszelkie cyfrowe wyzwania. Olbrzymią rolę do odegrania w dziedzinie edukacji cyfrowej mają organizacje pozarządowe, fundacje oraz media.”

EFNI organizowane jest od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BUSINESSEUROPE, Miastem Sopot oraz polskimi oraz międzynarodowymi firmami i instytucjami. Jak piszą organizatorzy „co roku na świecie pojawiają się setki nowych idei, mających zmieniać różne aspekty rzeczywistości. Tylko niektóre z nich prowadzą do sukcesu. Właśnie o nich rozmawiamy w Sopocie.” W tym roku uczestniczyło w nim ponad 1100 uczestników z 36 państw całego świata.

Więcej informacji: www.efni.pl

Do góry Menu Strony