a a a a
Poznaliśmy zwycięzców konkursu na plakat "Tworzymy bezpieczny Internet"

Poznaliśmy zwycięzców konkursu na plakat "Tworzymy bezpieczny Internet"

Zwycięskie prace zostały wybrane spośród 404 plakatów zgłoszonych do konkursu. Jury, w którego składzie znaleźli się wybitni polscy artyści graficy: Piotr Młodożeniec, Waldemar Świerzy, Mieczysław Wasilewski, Stanisław Wieczorek oraz Grzegorz Adach, główne nagrody przyznało Piotrowi Karskiemu z Warszawy, Małgorzacie Perkowskiej z Gdyni oraz Krzysztofowi Bagińskiemu z Trzebiatowa. Wyróżnieniami zostali uhonorowani Marzena Mikołowska z Łap, Anna Żukowska-Żyśko z Lublina oraz Aliaksandra Kaptsevich ze Szczecina. Dodatkowe, specjalne Nagrody Dyrektora NASK otrzymały prace Małgorzaty Perkowskiej z Gdyni i Pawła Dadoka z Górek Wielkich.

- Wybranie zwycięzców konkursu nie było zadaniem łatwym. Zdecydowana większość prac stała na bardzo wysokim poziomie. Dla nas jest to powód do zadowolenia – nie tylko dlatego, że konkurs promuje szczytną ideę. Ważne jest również to, że daje on młodym artystom okazję do zdobycia nowych doświadczeń i zaistnienia w miejskiej przestrzeni publicznej. – powiedział przewodniczący Jury prof. dr hab. Stanisław Wieczorek.

Ponad 200 wybranych prac można oglądać na wystawie w Muzeum Plakatu w Wilanowie do 5 lutego, a te autorstwa zwycięzców – już niedługo – również na billboardach czy przystankach komunikacji w wielu polskich miastach. Kuratorem wystawy jest Maria Kurpik, jedocześnie kurator Muzeum Plakatu Wilanowie.

- Od lat staramy się zwracać uwagę rodziców i opiekunów na problem bezpiecznego korzystania przez najmłodszych z Internetu. Tym razem chcemy komunikować się za pomocą artystycznych środków wyrazu. Stąd inicjatywa konkursu i odwołania się do wrażliwości młodych artystów. Efekty tego przedsięwzięcia przerosły nasze oczekiwania. Zarówno ilość jak i poziom prac wskazują, że dokonaliśmy dobrego wyboru. Liczymy, iż dzięki pomocy i życzliwości partnerów i sponsorów uda nam się zaprezentować najlepsze plakaty także poza murami gościnnego Muzeum Plakatu, tak aby ten jakże ważny przekaz trafił do jak najszerszej grupy odbiorców.” – powiedział Marcin Bochenek, Dyrektor Projektów Strategicznych z NASK.

Odbywający się pod patronatem małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej konkurs to jeden z elementów działalności NASK na rzecz budowy bezpiecznego Internetu. Wspólnie z Fundacją Dzieci Niczyje realizowany jest również program Komisji Europejskiej „Safer Internet”. W ramach programu w strukturach NASK działa zespół Dyżurnet.pl – polski punkt ds. zwalczania nielegalnych treści w Internecie oraz prowadzonych jest szereg społecznych kampanii edukacyjnych i medialnych.

O konkursie „Tworzymy bezpieczny Internet”

„Tworzymy bezpieczny Internet” to hasło 5. edycji konkursu na plakat o tematyce społecznej. Jego głównym celem było wyłonienie najlepszych kreacji, których ideą jest popularyzacja bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Od 20 października 2011 r. do 5 stycznia 2012 r. projekty plakatów mogli zgłaszać zarówno twórcy indywidualni, grupy artystyczne, jak i studenci szkół artystycznych. Akcja jest kolejną odsłoną konkursu artystycznego zainicjowanego przez firmę Adah Advertising, który od kilku lat angażuje młodych artystów w działalność społeczną na rzecz bezpieczeństwa dzieci. Ma on także na celu wykorzystanie potencjału młodych artystów oraz promocję ich twórczości.

Organizatorami piątej edycji konkursu są instytut badawczy NASK, agencja reklamowa Adah Advertising, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Muzeum Plakatu w Wilanowie.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska.

Partnerami akcji są: Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, Texel, Koleje Mazowieckie.

Patronat medialny sprawują TVP Program 2, portal kampaniespołeczne.pl, newsline.pl.

Więcej informacji nt. konkursu: http://www.plakat.edu.pl
Do góry Menu Strony