a a a a
Przed wakacjami – co warto wiedzieć?

Przed wakacjami – co warto wiedzieć?

Okres wakacyjnych wyjazdów sprzyja korzystaniu z publicznych sieci wi-fi - dostępnych w restauracjach, hotelach, centrach handlowych czy innych przestrzeniach publicznych. Dzięki coraz tańszym i szybszym technologiom mobilnej transmisji danych z pewnością będziemy również często korzystać z Internetu „w komórkach”, także za granicą. Dlatego warto przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Warto je również omówić z dziećmi, które z urządzeniami mobilnymi wyruszą na obozy i kolonie. Szczególnie, że według badań „Nastolatki wobec Internetu”, przeprowadzonych przez NASK i Pedagogium WSNS na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka w 2014 roku, smartfon jest obecnie podstawowym urządzeniem do korzystania z Internetu przez młodzież.

 

NIE DAJ SĘ NACIĄGNĄĆ W INTERNECIE:

 1. Pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu urządzeń, które mają dostęp do Internetu (również telewizora, konsoli do gier, smartfona i tabletu) – zainstaluj program antywirusowy. Na urządzeniach dzieci warto zainstalować program filtrujący treści internetowe pod kątem wieku dziecka. Pamiętaj o aktualizacjach.
 2. Nie pobieraj załączników i nie klikaj w nieznane linki, które dostajesz od nieznajomych pocztą elektroniczną czy na komunikatorach Internetowych.
 3. Upewnij się, że sieć publiczna, z której korzystasz jest udostępniana przez użytkownika godnego zaufania. Zdarza się, że przestępcy internetowi podszywają się pod dostawcę chcąc wyłudzić wrażliwe dane – udostępniają np. sieci wi-fi o nazwach łudząco podobnych do nazwy hotelu czy kawiarni.
 4. Korzystając z publicznych sieci wi-fi pamiętaj aby nie przeprowadzać z ich wykorzystaniem transakcji finansowych i innych czynności, przy których musisz podać tzw. wrażliwe dane.
 5. Skonfiguruj ustawienia swojej prywatności w sieci. Upewnij się, że Twoje dziecko również potrafi strzec swojej prywatności online.

 

DZIECKO NA WAKACJACH

 1. Przed wyjazdem dziecka na samodzielny letni wypoczynek omów z nim wszystkie podane powyżej zasady.
 2. Porozmawiaj z nim również o tym jak teraz korzysta z Internetu, z jakimi sytuacjami może się spotkać i jakich rzeczy nie powinien robić. Koniecznie wytłumacz dlaczego. Zastanów się, jak możesz pomóc dziecku twórczo wykorzystać potencjał sieci do rozwijania jego zainteresowań, nauki i zabawy w czasie letniego wypoczynku. Internet to przecież nie tylko gry i portale społecznościowe.
 3. Koniecznie omów z dzieckiem (na przykładach) zasady kontaktu z ludźmi poznanymi w sieci – możliwości jakie to daje, ale i potencjalne niebezpieczeństwa.
 4. Naucz swoje dziecko i sam przestrzegaj zasady: pomyśl, zanim wrzucisz. Z dzieckiem pozmawiaj o możliwych konsekwencjach nierozważnych zachowań w sieci. Upewnij się, czy jest ostrożne w zawieraniu internetowych znajomości, czy szanuje siebie, a także nie obraża innych użytkowników Internetu. Przypomnij mu, że to co zamieszcza w sieci, zostaje tam na zawsze.
 5. Naucz swoje dziecko krytycznej postawy wobec treści, jakie znajduje w sieci. Nie wszystkie informacje dostępne w Internecie są przecież prawdziwe.
 6. Uczul dziecko, by w sytuacji zagrożenia online poprosiło Ciebie lub inną zaufaną osobę dorosłą o pomoc.

 

Pamiętaj, że regulacje prawne obowiązują również w Internecie. W przypadku, kiedy natrafisz w sieci na nielegalne lub szkodliwe treści możesz je anonimowo zgłosić do działającego w NASK zespołu Dyżurnet.pl. 

 

Co powinieneś wiedzieć? – radzi 36 instytucji

W tym roku w ramach wspólnej akcji Przed wakacjami – co warto wiedzieć?  już po raz szósty radzimy o czym pamiętać, wybierając się na urlop. W przedsięwzięciu bierze udział 36 instytucji, które wspólnie informują m.in. o bezpieczeństwie oraz prawach i obowiązkach, o których należy pamiętać przed urlopem wypoczynkowym. Dzięki wspólnej akcji przydatne informacje będą łatwo dostępne poprzez linki do stron internetowych uczestników projektu:

 

 

Do góry Menu Strony