a a a a
Z pomocą rodzicom i nauczycielom

Z pomocą rodzicom i nauczycielom

Większość rodziców nie zdaje sobie nawet sprawy z zagrożeń czyhających w wirtualnym świecie na ich dzieci. Jednym z nich jest cyberprostytucja. Młodemu człowiekowi wystarczy komputer i podłączona do niego kamerka internetowa.

 

- Wirtualna prostytucja staje się, niestety, kuszącą formą zarabiania dla młodych ludzi – mówi Martyna Różycka z zespołu Dyżurnet.pl – Do niedawna dzieci oferowały swoje nagie zdjęcia czy krótkie filmiki w zamian za doładowanie telefonu komórkowego czy jakieś drobne kwoty. Dziś to już jest cały przemysł. Są portale, które umożliwiają im płatny przekaz video na żywo. Rodzice nawet nie domyślają się, jaką krzywdę psychiczną mogą sobie wyrządzić ich dzieci siedzące w pokoju obok – dodaje Różycka – Zresztą chodzi nie tylko o szkody psychiczne. Jeśli takie dziecko będzie nieostrożne i poda szczegóły pomocne w zidentyfikowaniu go, jest bardzo prawdopodobne, że stanie się ofiarą pedofilii - uzupełnia.

 Dlatego zespół Dyżurnet.pl przygotował specjalny poradnik, kierowany przede wszystkim do dorosłych: rodziców, nauczycieli i policjantów. Można w nim znaleźć opis takich problemów, jak cyberprzemoc, stalking, mowa nienawiści czy wspomniana już cyberprostytucja.

 A dlaczego „porcelanowe motyle” zwiastują, że dziecko ma problem? Otóż, jest to symbol stron i forów dyskusyjnych „pro–ana”, czyli promujących anoreksję. Na stronach związanych z pro-ana młodzi ludzie dzielą się swoimi sposobami na ukrywanie przed rodziną niejedzenia, maskowania spadku wagi czy wyniszczającą organizm dietą liczącą zaledwie 500 kalorii.

 Zapraszamy do lektury naszego poradnika „Zagrożenia internetowe. Wybrane zjawiska”

 

Do góry Menu Strony