a a a a
"Błękitny Wieloryb" - niebezpieczna gra wśród młodych internautów.

"Błękitny Wieloryb" - niebezpieczna gra wśród młodych internautów.

16.03.2017
 
(aktualizacja 24.03.2017 r.)
 
Do Dyżurnet.pl wpływają zgłoszenia i pytania od polskich użytkowników dotyczących zjawiska „Blue Whale Challenge” (gra Błękitny Wieloryb). Każde zawiadomienie podlega szczegółowej analizie ekspertów zespołu. Dyżurnet.pl wskazuje, że informacje publikowane przez media znacznie wpłynęły na wzrost zainteresowania grą wśród młodzieży.   
W przypadku natrafienia na treści promujące lub zachęcające do udziału w grze "Błękitny Wieloryb" (albo podobnej) prosimy o kontakt z zespołem Dyżurnet.pl.
Z doniesień mediów wynika, że gra jest bardzo popularna głównie w serwisach społecznościowych i wzbudza zainteresowanie młodych internautów. Psychologowie ostrzegają, że szczególnie narażone na udział w grze są osoby o niskiej samoocenie i niskim poczuciu własnej wartości.
Nie zapominajmy, że problemy dzieci i młodzieży, mimo że dorosłym mogą wydawać się  błahe i nieistotne, dla młodych ludzi mogą wyglądać na niemożliwe do rozwiązania i  w następstwie mieć bardzo poważne konsekwencje.
Eksperci Dyżurnet.pl radzą, aby rozmawiać z dziećmi i młodzieżą na temat  gry „Błękitny Wieloryb”. Warto i omówić poszczególne wyzwania stawiane uczestnikom gry i wykazać bezsensowność podejmowania niebezpiecznych zadań. Specjaliści sugerują, żeby uczyć dzieci krytycznego podejścia do nowych modnych zjawisk, które nie zawsze są bezpieczne i rozsądne.
Zachęcamy do  prowadzenia z dzieckiem rozmów, poznania  jego opinii na temat gry. Prosimy o zwrócenie uwagi na ogólną kondycję dziecka i jego samopoczucie. Rodziców powinny zaniepokoić jakiekolwiek zmiany w zachowaniu czy zainteresowaniach (np. mrocznymi gatunkami filmowymi lub muzycznymi). Aby chronić dziecko przed szkodliwymi treściami, warto sprawdzić historię odwiedzanych stron internetowych oraz założyć filtr kontroli rodzicielskiej.
Zachęcamy do odwiedzenia stron Akademii NASK oraz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, zawierające wiele przydatnych informacji dotyczących bezpieczeństwa dziecka w sieci.
Bezpłatną i anonimową pomoc dla dorosłych (rodziców, nauczycieli, pedagogów) w sprawach związanych z bezpieczeństwem w internecie można uzyskać pod numerem telefonu 800 100 100. Natomiast telefon zaufania dla dzieci i młodzieży działa pod numerem 116 111.

http://fdds.pl/
http://akademia.nask.pl/
 
Do góry Menu Strony