a a a a
Raport "Nastolatki 3.0"

Raport "Nastolatki 3.0"

23.04.2019
Ile czasu dziennie nastolatki poświęcają na korzystanie z internetu? Jakich urządzeń najczęściej używają do tego celu? Czy bycie online znaczy nadal to samo? Na te i wiele innych pytań odpowiada nowy raport z ogólnopolskiego badania uczniów - „Nastolatki 3.0”. Badanie zostało przeprowadzone przez Państwowy Instytut Badawczy NASK.

Internet na stałe wpisał się w codzienność nastolatków, dziś młody człowiek spędza w sieci średnio 4 godziny i 12 minut. Jak pokazuje badanie, internet stanowi głównie przestrzeń rozrywki, dostęp do kultury (filmy, muzyka) oraz ośrodek życia społecznego. Pierwszy kontakt z Internetem średnio następuje około 7 roku życia – jednakże im młodsze pokolenie, tym kontakt ten następuje szybciej.
Internet dla nastolatków stanowi miejsce spotkań towarzyskich oraz pozwala rozwijać swoje zainteresowania. Należy pamiętać również, że wraz z możliwościami pojawiają się również zagrożenia. W ramach badania uczniów zapytano „Kto Twoim zdaniem powinien odpowiadać za ochronę Twojego bezpieczeństwa w Internecie?”. Spośród wszystkich odpowiedzi  najwięcej respondentów, bo aż 43% w obu przypadkach, wskazało na „Polską policję, prokuraturę, służby specjalne oraz „Właścicieli i administratorzy stron, portali lub aplikacji internetowych”. Z kolei na pytanie „Kto Twoim zdaniem powinien odpowiadać za ochronę Twojej prywatności w internecie” najwięcej uczniów - 47,2 %, wskazało na „Właściciele i administratorzy stron, portali lub aplikacji internetowych” oraz – 39,6% „Polska policja, prokuratura, służby specjalne”.
Powyższe odpowiedzi pokazują, że oczekiwania dbania o bezpieczeństwo w internecie stawiane są nie tylko instytucjom rządowym, ale również  przedstawicielom firm internetowych. Dlatego tak ważne są samoregulacje przyjmowane przez branżę oraz wprowadzanie nowych rozwiązań podnoszących poziom bezpieczeństwa w internecie, w tym ochronę prywatności.
 
Więcej na stronie NASK.
Do góry Menu Strony